بیست و چهارمین رویداد فرهنگی اجتماعی گپ

 

بیست و چهارمین گپ با حضور جناب آقای مسعود ناصری‌دریایی

گپ امروز با خاطرات کودکی جناب آقای ناصری در میناب «هرمزگان آغاز شد.

آقای ناصری‌دریایی گفتند از طریق اولین سینمایی که پدرش در میناب تأسیس کرد و همچنین آن فیلم‌شها باعث شد که با خیال‌پردازی‌ها، جهان قصه و ادبیات آشنا شد. و بعدها بعد از تحصیلات دانشگاهی ادامه‌ی این روند با عضویت در شورای کتاب کودک و همکاری و آشنایی با خانم میرهادی و آقای مافی ادامه پیدا کرد.

وی همچنین به ادبیات با نگاه جادو و شفا بخش یاد کرد، گفتن ادبیات و قصه، با معرفی نقش‌های آرمانی باعث می‌شود انسان با شخصیت‌های داستان همنوا شود و از این طریق تجربه‌های متفاوت انسانی را تجربه کند.

آقای ناصری در رابطه با فرآیند تأسیس موزه‌ی عروسک‌های اقوام ایرانی و ملل گفتند بخشی از این عروسک‌ها را خودشان طی سفرهایشان به کشورهای مختلف خریداری کردند و بعد از همراهی آقای گلشن مجوزهای لازم گرفته شد.

این عروسک ها به عنوان یادگار فرهنگی کشور ایران و ۸۰ کشور دیگر جهان هستند، که از طریق این با فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شویم، این عروسک‌ها وجه‌های مختلف انسان را به نمایش می‌گذارند که هر کدام قصه و داستانی ریشه‌دار در فرهنگ دارند. ابزاری بسیار قدرتمند هستند که بتوان در مورد انسان «باورها، ارزش ها، اعتقادات درونیش، خواسته‌ها و پرسش‌هایش» صحبت کنیم.

ایشان در رابطه با مشکلات و موانع بر سر راه موزه و ماندگاری آن به مسئولیت‌پذیری و تعهد اجتماعی که زاییده‌ی آموزه‌های خود انسان است، اشاره و تأکید فرمودند، اینکه در صورت وجود نقص و کمبودی نیازی نیست منتظر آمدن کسی برای رفع نقص باشیم، باید خودمان در صدد برطرف کردن آن کمبود و نقص برآییم و این را رسالت خودمان بدانیم. در این راه اگر خالصانه قدم برداریم افرادی هم سو هم نظر و هم فکر ما نیز جذب خواهند شد تا با همکاری و مشارکت بتوانیم کار بزرگ انجام دهیم.

در معرفی عروسک‌ها، قصه‌ها، داستان‌های فرهنگ و اقوام و ملل مختلف هدف آشنایی با آن‌هاست، نه رقابت، قدرت و برتری جویی. در واقع نگاه بهتر، بدتر وجود ندارد، فقط هدف معرفی فرهنگ‌ها است تا اتفاق صلح آمیز همراه با شکیبایی ما و گفتگوی صحیح و کارسازو شیوه‌های صلح آمیز بین کودکان آموزش و رواج یابد.

باید مشکل خود را در مورد پذیرش تنوع فرهنگی و اینکه دنبال خوب و بد بودن را با شکیبایی و روش های مسالمت آمیز برطرف کنیم، تا بتوانیم بدون رقابت همه با هم در کنار هم قرار بگیریم و با هم هم فکری و همکاری و مشارکت کنیم.