خانم دکتر ندا مفاخری

دکترای مدیریت کسب و کار

دانش آموخته دانشگاه تهران و سازمان مدیریت صنعتی

فارغ التحصیل آکادمی بین المللی کوچینگ

دارای تاییدیه از فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF

بیش از 350 ساعت جلسه کوچینگ با مراجعین

مدیرعامل مجموعه مدیران ایران

 خانم دکتر ندا مفاخری

ندا مفاخري در سال 1356 متولد شده‌است. تحصيلاتش را در مقطع كارشناسي ارشد رشته MBA به پايان رسانده و در سال 1385 شركت مديريت اطلاعات پويا مهارت را تاسيس كرده‌است. او در حال حاضر مديرعامل اين شركت است و براي 15 نفر ايجاد شغل كرده‌است.
ندا مفاخري مي‌گويد هنگام شروع كسب و كار نه تنها نگراني نداشته بلكه خيلي هم شوق و ذوق داشته‌است و مطمئن بوده كه موفق مي‌شود.

 • وقتي كه بچه بوديد مي خواستيد بزرگ شديد چه كاره شويد؟

دوست داشتم پزشك بشوم تا مردم را معالجه كنم كه البته با ديدن خون منصرف شدم! و فهميدم بايد طور ديگري به مردم خدمت كنم اما خيلي مشخص نمي دانستم چطور!

 • چه انگيزه اي باعث شد كه شما بخواهيد يك كارآفرين شويد؟

هميشه دوست داشتم كارم واقعي و موثر باشد نه نمايشي. دوست داشتم كارم در ارتباط با ديگران و تاثيرگذار باشد.

 • الگوي شما از اينكه خواستيد به اين عرصه وارد شويد چه كسي (يا كساني) بودند؟

اكثر اقوام من كارآفرينند ولي الگوي مشخصي ندارم.

 • زندگي شما قبل از اينكه به يك كارآفرين تبديل شويد، چگونه بود؟

از زمان كنكور تدريس مي كردم. بعد در آموزشگاه هاي كنكور و آموزشگاه هاي كامپيوتر مدرس شدم. در شركت ايزايران مدتي به عنوان مدرس مديران سازمان ها مشغول بودم و بعد در شهرداري مدير سازمان فرهنگي IT شدم.

كمي در مورد كسب و كار فعليتان توضيح دهيد. (شروع كار، گسترش به مرور زمان، تغيير و تحول در خدمات يا محصول ارايه شده.)
شركت ما در ابتدا به سازمان ها و دانشگاه ها خدمات آموزش الكترونيكي آموزش الكترونيك مي داد و از سال 86 خدمات مديريت نيز اضافه شد. در حال حاضر 20هزار عضو شامل افراد و سازمان هاي دولتي و خصوصي داريم كه با نام «مديرايران» از ما خدمات مديريتي مي گيرند.

بزرگترين ترس و نگراني شما براي شروع كسب و كار چه بود؟ آيا شغل قبلي خودرا ترك كرديد؟

نگراني نداشتم. البته كارم را ترك كردم تازه خيلي هم شوق و ذوق داشتم. مطمئن بودم كه موفق مي شوم.

كمي براي ما از نحوه سرمايه گذاري و اهميت مسايل مالي در ابتداي كار بگوييد.

 • آيا مسايل مالي عامل بازدارنده اي محسوب مي شد؟ چگونه بر اين مشكل غلبه كرديد؟فعاليت شركت ما براساس دانش است نه سرمايه. به همين دليل با سرمايه گذاري كم از پس انداز شخصي و حمايت خانواده مسائل مالي حل شدند.
 • يك روز عادي براي شما چگونه سپري مي شود؟ براي استراحتتان چه كار مي كنيد؟ چطور بين كار خانه و كار بيرون تعادل برقرار مي كنيد؟ساعت7 بيدار شده و به سنجابم استيو جابز غذا مي دهم. بعد به كارهاي خانه رسيدگي كرده و ساعت 8:30كارم را شروع مي كنم و بسياري از اوقات تا8 شب كار مي كنم. در خلال كارها به امور بانكي و اداري نيز مي پردازم. سرگرمي ام مطالعه، ديدن فيلم، و ديدارهاي فاميلي است.
 • فكر مي كنيد اداره و تاسيس يك فعاليت كارآفرينانه، چه تغييراتي در شخص شما ايجاد كرده است؟ چه تجربياتي را از كسب و كار خود به زندگي اجتماعي و خانوادگي خود منتقل كرده ايد؟
  چون كارم امكان دنبال كردن روياهايم را به من مي دهد شادترم. اعتماد به نفسم بالا رفته است. دامنه ارتباطاتم وسيع شده و باعث رشد شخصي ام شده است. از آنجائي كه با همسرم همكارم با تقسيم وظايف به كارها مي رسيم.
 • نقش خانواده و اطرافيان خودرا در موافقت خود چگونه ارزيابي مي كنيد؟ آيا درگيري هاي سر كار را با خود به خانه مي آوريد؟حمايت عاطفي خانواده مخصوصا همسرم را همواره داشته ام.
 • چه بخشي از كارتان بيشتر برايتان لذت بخش است؟

  ذاتا يادگيري وآموزش را دوست دارم. الان هم دارم دوره هاي مدرسه خورشيد را مي گذرانم.
 • در حال حاضر مهمترين مشكل/دغدغه‌اي كه در كسب و كارتان با آن درگير هستيد چيست؟كثرت مسائل اداري و بوروكراسي به اصل كار لطمه مي زند. وجود خلاهاي قانوني مانند عدم وجود كپي رايت كار ما را سخت مي كند.
 • آينده كسب و كار خود را در كوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد مي كنيد؟ در خوش بينانه ترين حالت؟ در بد بينانه ترين حالت؟
  خوش بينانه اين است كه قطب جدي و مطرح در آموزش مديريت كشور باشيم و تاثير قطعي بگذاريم. بدبينانه اين است كه در همين شرايط فعلي بمانيم.

يك خاطره جالب و تاثيرگذار از كسب و كار و چالش هاي خود بگوييد.
وقتي افراد زيادي تو را مي شناسند و از كارت تاثير مي گيرند بهترين خاطره است. اين را در همايش ها تجربه مي كنم.

 • تا حالا شكست خورده ايد؟ چه راه هاي خلاقانه ي را امتحان كرده ايد كه تضمين كننده سلامت و پيشرفت كارتان باشد؟بله پروژه هايي با جاهاي مختلف داشته ايم كه اجرا نشدند مثلا كاري با صدا وسيما در دست داشتيم كه به علت تغيير ساختار لغو شد. در صورتي كه ما كار را كاملا تحويل داده بوديم. در اين جور مواقع چاره اي جز ادامه كار در مسيري ديگر نيست.
 • چه توانايي و قابليتي در شما باعث موفقيتتان شده است؟اعتماد به نفس. پشتكار و جاه طلبي. من عاشق ايرانم و دوست دارم همين جا در وطنم مفيد باشم.
 • اگر مي توانستيد با تجربه و اطلاعات فعلي خود، به گذشته بازگرديد، و به خودتان پيش از شروع كسب و كار خود يك نصيحت كنيد، آن نصيحت چه بود؟

به منافع مالي بيشتر اهميت مي دادم و كار را از ديدگاه سودآوري هم نگاه مي كردم. چون براي پيشرفت يك كار نمي شود به مسائل مالي بي توجه بود.

 • با شناختي كه جامعه و كسب و كارها و نقش بانوان داريد، چه پيشنهاداتي براي مدرسه خورشيد داريد؟ارتباطات بيشتر شود تا همه بدانند مي توانند موفق شوند.
 • آيا براي بانوان پيامي داريد؟روياي شخصي خود را پيدا كرده و به طور جدي دنبال كنند. بدانند دوره حيات كوتاه تر از آن است كه براي لذت بردن منتظر ديگران بمانيم.
 خانم دکتر ندا مفاخری

آینده Events