Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

درناهای صلح در کانون رشد خلاق

ژانویه 2, 2018 @ 4:30 ق.ظ - 1:30 ب.ظ TMT

Free
درناهای صلح در کانون رشد خلاق

درناهای صلح در کانون رشد خلاق
در سرزمین آسیا , درنای سفید نماد صلح است. مفهوم اصلی این صلح , درجه ای از آرامش و کامروایی است که در آن هیچ نزاع و ضدیتی وجود ندارد. انگار که جنگی نیست.این نماد ( درنای سفید ) , بعد از فاجعه عظیم ناکازاکی و هیروشیما ,به ویژه در ژاپن از اهمیت بیشتری برخوردار شد.در سال 1995 ” ساداکو ساداکی ” دختر بچه یازده ساله ژاپنی به علت قرارگرفتن در تشعشعات اتمی آمریکا به سرطان خون مبتلا شد و در گذشت

هنگامی که بمب به هیروشیما برخورد کرد، ساداکو که بیش از ۱٫۶ کیلومتر از مرکز انفجار فاصله داشت، توسط موج حاصل از انفجار به بیرون از پنجرهٔ خانه‌اش پرتاب شد. مادرش که گمان می‌کرد او مرده است، سراسیمه به بیرون دوید اما دختر دو ساله‌اش را زنده یافت. ساداکو به نظر سالم می‌رسید ولی در اصل به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات اتمی به بیماری لوسمی مبتلا شده بود و هر سال آثار این بیماری بیش از سال قبل در او پیدا می‌شد.
تشخیص بیماری
ساداکو در حالی بزرگ شد که به ورزش دو عشق می‌ورزید. او در مدرسه به عنوان یکی از اعضای ذخیره تیم دو شناخته می‌شد تا اینکه یک روز سرگیجهٔ او که گاهی به سراغش می‌آمد شدیدتر شد و او بی‌هوش بر زمین افتاد. او سپس به بیمارستان صلیب سرخ در نزدیکی محل زندگیش منتقل شد و بالاخره در فوریهٔ ۱۹۵۵ بیماری او تشخیص داده و او بستری شد.

هزار درنای کاغذی

با وجود بیماری سختش، نه تنها ساداکو هیچ‌گاه امیدش به زندگی را از دست نداد، بلکه مایهٔ امیدواری سایر بیماران در بیمارستان بود. یک روز، یکی از دوستان نزدیک او به نام «چی‌زوکو هاماموتو» که برای ملاقاتش به بیمارستان رفته بود، برای او افسانه هزار درنای کاغذی را تعریف کرد؛ افسانه‌ای ژاپنی که بر اساس آن، اگر شخص بیماری هزار درنای کاغذی بسازد، خداوند آرزویش را برمی‌آورد و بیماری‌اش را شفا می‌دهد. با وجود اینکه ساداکو خود می‌دانست چند تکه کاغذ بیماری او را بهبود نمی‌دهد، این افسانه را به فال نیک گرفت و شروع به ساختن درناهای کاغذی کرد و آن‌ها را به سقف اتاقش در بیمارستان آویخت.

پایان زندگی

ساداکو مدام ضعیف‌تر می‌شد و درد به او امان نمی‌داد اما با این وجود ساختن درناها را تا آخرین روزهای زندگی ادامه داد و توانست ۶۴۴ درنا را با دستان خود بسازد. در پایان، ساداکوی دوازده ساله، در ۲۵ اکتبر ۱۹۵۵ در حالی که خانواده‌اش به دور او حلقه زده بودند، به خواب ابدی فرو رفت.

ساداکو در حالی چشم از جهان فرو بست که فقط توانسته بود ۶۴۴ درنا را بسازد؛ اما این پایان رویای او نبود و هم‌کلاسی‌هایش ۳۵۶ درنای کاغذی دیگر ساختند تا تعدادشان به همراه درناهای ساداکو به هزار رسید. بعد، همهٔ آن‌ها را به همراه ساداکو به خاک سپردند. بعد از مراسم تدفین، هم‌کلاسی‌های ساداکو نامه‌هایش را گردآوردند و آن‌ها را در کتابی با عنوان کوکی‌شی (نام عروسک چوبی ساداکو که آن را بسیار دوست می‌داشت) به چاپ رساندند. این کتاب به سرعت در ژاپن و سپس در سراسر جهان منتشر شد و همهٔ مردم از داستان ساداکو و هزار درنای کاغذیش آگاه شدند. امروزه با توجه به علاقه ساداکو به ایجاد صلح در دنیا، درناهای کاغذی ساداکو به عنوان نماد بین‌المللی صلح در دنیا شناخته می‌شوند.

دوستان ساداکو همچنین در سرتاسر ژاپن شروع به جمع‌آوری پول کردند تا بنای یادبود

ی برای او بسازند. رویای آن‌ها خیلی زود به حقیقت پیوست و در سال ۱۹۵۸ در پارک صلح شهر هیروشیما از مجسمهٔ او پرده‌برداری شد. آن مجسمه، ساداکوست که با بازوانی گشوده، با یک درنای طلایی در دست، بر روی کوهی از سنگ مرمر ایستاده است. به افتخار ساداکو، انجمنی در ژاپن تأسیس شد که هنوز هم همه ساله درناهای کاغذی می‌سازند و در روز صلح (ششم ماه اوت)، روزی که بمب اتمی آمریکا بر شهر هیروشیما فرود آمد، در زیر مجسمه ساداکو می‌گذارند. آرزوی آن‌ها و تمام جهان این‌گونه روی سنگ مرمر نقش بسته است:

این است فریاد ما، این است آرزوی ما، صلح در تمام دنیا.

همچنین مجسمه‌ای دیگر از ساداکو از جنس برنز در پارک صلح شهر سیاتل، واشینگتن جای دارد.

درناهای صلح

ساداکو ساساکی

ساداکو ساساکی
[ultimate_heading main_heading=”خیابان هشتم شرقی گوهردشت ستاره باران بود.” spacer=”line_only” spacer_position=”middle” line_style=”dashed” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”]

درناهایی که آواز مهر سر داده بودند و سرور و صلح، درناهایی که هریک به زبانی و هریک به رنگی با ما از یکدلی میگفتند و امید.
خیابان هشتم گوهردشت لانه درناها شد، درناهایی که با سرانگشت کوچک و مهربان کودکان پر کشیدند.
چقدر دیدن این پرندگان صلح مابین شاخه های درختان خیابان لذت بخش بود

هریک از این درناها به ما یاد آوری میکردندکه:
«صلح را از کودکی باید آموخت»

اگر فرصت کردید تا درناها مسافر مقصد دیگری نشده اند از خیابان هشتم شرقی گوهردشت گذر کنید و بال های رنگی شان را در حافظه تان تثبیت کنید.

[/ultimate_heading]

درنا های صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح
درناهای صلح

Details

Date:
ژانویه 2, 2018
Time:
4:30 ق.ظ - 1:30 ب.ظ UTC+7
Cost:
Free
Event Categories:
, ,
Website:
https://roshdekhalagh.com

Organizer

کارگروه صلح
Phone:
34448898 -026
Email:
solh@roshdekhalagh.com
Website:
https://roshdekhalagh.com

Venue

کارگروه صلح
کرج گوهردشت خیابان هشتم شرقی پلاک 59
البرز, کرج Iran, Islamic Republic of
+ Google Map
Phone:
026-34448898
Website:
https://roshdekhalagh.com