هفدهمین رویداد فرهنگی اجتماعی گپ با حضور پندار خمارلو و علیرضا میرفخرایی

25 ارديبهشت 98 همزمان با روز جهاني خانواده پاي صحبت‌هاي و خاطرات بانو پندار خمارلو و آقاي عليرضا ميرفخرايي نشستيم تا براي ما ازحال و هواي زيستن در خانه‌ و خانواده‌اي بگويند که بانو ميرهادي مادرش بود.

مادري که مادر بودن‌اش به خانه خلاصه نمي‌شد.
چرا که مادري جان بخشيدن است و بانو ميرهادي استاد جان بخشيدن به باورها و اراده‌ها بود.
استاد به حرکت در آوردن و همراه کردن آدمها.

گويي اين توانمندي از سمت باور مادر مجسمه‌سازشان که گفته بودند، من مجسمه سازي را کنار گذاشتم براي آنکه انسان ساختن به مراتب دشوار تر و مهم‌تر از شکل دادن به سنگ و خاک است، مي‌آمد.

بانو ميرهادي با اراده‌‌اي که از پدر سراغ داشت و هنر آفرينش مادر؛ مادرانگي‌اش را به بيرون از ديوارهاي خانه بسط داد تا جايي که تاثير آن به تمام کودکان مدرسه فرهاد رسيد و بعدها با بسته شدن آن مدرسه نه تنها متوقف نشد که فراتر رفت.
چرا که اندکي بعد شوراي کتاب کودک چون مامني امن براي خيال تمام کودکان سرزمين‌ پايه گذاري شد تا انديشه کودکان يک سرزمين در بستر بکر کتاب‌ها پرواز کند. خانه‌اي با پنجره‌هايي از جنس واژه‌ها و سقفي به بلنداي خيالات کودکانه که درب آن به روي هرکس که دغدغه‌اي مشترک براي ارتقا ادبيات کودکان داشت گشوده شد.
و بعدها فرهنگ‌نامه هم، چون فرزندي از دل باور و مهر او به تمام کودکان زاده شد.
حالا شورا و فرهنگ‌نامه يک خانواده‌اند.

خانواده‌اي که بانو خمارلو آن‌ را ميراث ارزشمند مادر مي‌داند. ميراثي که هيچ‌‌گاه قرار نبود مادي باشد چرا که پندار خمارلو به عنوان شاگردي ميان شاگردان مدرسه فرهاد آموخته بود. بايد خودش گليم خود را از آب ببرون بکشد. اينگونه شورا و فرهنگ‌نامه ميراثي جان‌دار شدند که نه فقط براي اهالي خانه بلکه براي اهالي يک سرزمين و تمام هم‌زبان‌اش به يادگار ماند.

بانو ميرهادي حرف‌هاي ناخوانده بسياري دارند که حالا خانواده گراميشان در صدد ويرايش و انتشار تدريجي آنها هستند اما آنچه افکارش را آويزه‌ي قلب همراهانش کرد. جنس آينه‌گونگي رفتارش بود. اينکه انديشه‌هايش را مي‌توانستي از سبک انتخاب‌ها و مدل بودن‌اش از بر شوي.

به قول دامادشان بزرگترين مشخصه بانو ميرهادي قدرت همراه کردن آدمها بود با صداقتي از جنس آينه و صلابتي به سان سروهاي راست قامت شيراز که هرکس را در اتمسفر حضورش به محکم بودن و حرکت در مسير ارزش‌ آفريني وا مي‌داشت….

حالا ما مانده‌ايم و ميراث توران ميرهادي که همچنان در قلب و باوريمان ادامه دار است.
ما مانده‌ايم و ميدان الهام گرفتن از انديشه و اعمال بانويي که گرچه مي‌توانست زبان مادري‌اش را خيلي هم فارسي حساب نکند. اما از زماني که خود را به عنوان يک ايراني شناخت، قلب‌اش براي هم‌زبانانش گرم و مهربان تا آخرين نفس تپيد….

بانو ميرهادي به ما آموخت که خانه تنها به سقف و آجر و ديوار نيست بلکه هرجاي‌است که با عشق، امنيت، صميميت و صداقت احاطه شده باشد
و خانواده تنها به هم خون بودن خلاصه شدني نيست بلکه شامل هر گروهي‌ است که براي خلق ارزشي کنار هم جمع مي‌شوند…

ما هم به سبک و سياق بانو ميرهادي به ادامه دادن راه‌اش اميدوار مي‌مانيم و خدا را شکر مي‌گوييم که يکي از اعضاي خانواده‌اي هستيم که بانو ميرهادي مادر هميشه بيدار آن است.
” خانواده‌اي براي بهتر ساختن هر روزه? دنياي زيباي کودکانه‌ها”
به قلم #صبا_محمدي

 

دیدار با فرشتگان

از یک ایده کوچک شروع شد.

سالها پیش وقتی در تعطیلات و مراسم و دید و بازدیدهای نوروزی بودیم، به یکباره به یادمان افتاد که در گوشه ای ازین شهر، هستند کودکان نازنین و عزیز و فرشته های کوچکی که به دلیل بیماری در بیمارستان ها مراحل درمان خودشون رو میگذرونن.

سال اولی که به دیدارشان رفتیم، غم و نا امیدی و کسالت در هوای بیمارستان باهنر کرج موج میزد و البته با ساز و نوا و قصه، شادی و لبخند بعد از خروجمون در دلاشون نشسته بود.

چند سال دیگه هم دیدار با فرشتگان بخشی از دید و بازدید خانواده کانون شده بود تا امسال.

وقتی پیش از عید صحبت مراسم امسال رو میکردیم، با توجه به دو سال برگزار نشدنش، خیلی امیدوار نبودیم.
اما کارها یکی یکی و به سرعت پیش رفت و مجوزهای لازمو در آخرین روز کاری سال نود و شش گرفتیم.
با یک فراخوان در فضای مجازی، دلها به هم وصل شدن و هزینه خرید عیدی بچه ها جور شد.
لحظه به لحظه، به امروز که نزدیکتر میشدیم، انگار رگه های این همکاری هم پر خون و پرشورتر میشد، تا صبح امروز.
چهره های عزیزی که به هم صبح به خیر میگفتند و سال نو مبارکی.
برای شادی جمع شده بودیم
برای شاد کردن دلهای بچه های کوچولوی بیمار در بیمارستان.
ساز دستمون بود و هدیه…
امسال دوباره رفتیم به دیدار فرشته ها
دست زدیم
ساز زدیم
شعر و آواز خوندیم
و شادی کردیم
در کنار فرشته ها

چه قدم های عزیزی همراهیمون کردن، و چه دید و بازدید قشنگی شد امروز.

البته بازهم، با اینکه ما رفته بودیم برای شاد کردن بچه ها، اما این خودمون بودیم که از بودن کنارشون انرژی گرفتیم و سبکبال به خانه هامون برگشتیم.

می‌گویند سلام سلامتی می‌آورد…

پس چه ” سینی‌” بهتر از سلام
و چه سلامی بهتر از سلامتی
که دلی کودکانه را روشن کند؟

با یک سبد سلام به عید دیدنی کودکان بیمارستان امام علی رفتیم.
کودکانی که در کنار خانواده و پرسنلی مهربان تلاش می‌کنند تا جامه سلامت را به تن کنند و بهار را به خانه‌هایشان ببرند.

سلام‌مان را سرود کردیم و کوچک و بزرگ بالا و پایین پریدیم و خواندیم و خواندیم تا لبخندی سبز شود برای لحظه‌ای روی لب‌ها به نشان بهار…

دور هم قصه خواندیم و آن وسط‌ها در گوشی از خدا خواستیم تا زودتر قصه کودکان بیمارستان‌ها به فصل بهار سلامت و سرور برسد و روی لب‌هایشان جز لبخند نباشد.

جای تمام دوستانی که نبودند خالی
ما سلام‌تان را رساندیم
شما هم به نشان بهار به اولین کودکی که در خیابان دیدید با لبخند سلام کنید و با حوصله جویای احوال‌اش شوید…

به راستی چه سینی بهتر از سلام؟

کاش سلام‌هایمان بوی بهار بدهد
و کاش در کاشتن لبخند روی لب‌های هم خلاق باشیم….

در آخر هم یک خواسته از پشت سرفه‌های کودکانه:

“در بهار و بعدتر از بهار، هوای زمین و آسمان را حسابی داشته باشیم.”

یادمان باشد هوای پاک اولین سهم کودکان است برای سلامت زیستن🍀
🌈دهم فروردین ماه ۱۳۹۸
ویژه برنامه دیدار با کودکان بیمار
به قلم صبا_محمدی

روز جهانی نوجوان با شعار «نه به پلاستیک و ظروف یکبار مصرف» با کانون رشد خلاق

روز جهانی نوجوان با شعار «نه به پلاستیک و ظروف یکبار مصرف» با کانون رشد خلاق

با کانون رشد خلاق در ۱۲آگوست (٢١ مرداد) “روز جهانی نوجوان” همراه باشید. از سال ها پیش، سازمان ملل متحد این روز را “روز جهانی نوجوان” نام نهاده است تا اهمیت سال های نوجوانی نزد بزرگترها به ویژه خانواده ها، برنامه ریزان و مسئولان هر جامعه فراموش نشود. اما چه شد که سازمان ملل تصمیم گرفت روزی را به نام روز جهانی نوجوان جهان اعلام کند؟

روز جهانی نوجوان از سال 1965 ( 1386 شمسی ) در یکی از جلسه های مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد . در این زمان ، نمایندگان کشورهای مختلف  در سازمان ملل به اهمیت نقش نیروها و باورهای نوجوانان در توسعه جامعه های انسانی پی برده بودند و به همین سبب یک بیانیه به نام “بیانیه ترویج مفاهیم صلح ، احترام متقابل و پذیرش دیدگاه های دیگر انسان ها برای نوجوانان”، منتشر کردند.

بیش از به 20 سال  پس از انتشار این بیانیه، سازمان ملل، سال ١٩٨٥ را “سال جهانی نوجوانان: توسعه، مشارکت و صلح” نامید. این نامگذاری توجه جهانیان را بیش تر از پیش به اهمیت نقش نوجوانان در ترویج این مفاهیم و بکارگیری آن ها در جامعه آینده متوجه کرد.

در سال ١٩٩٥ و ده سال پس از سال جهانی نوجوان، سازمان ملل تعهداتش در ارتباط با نوجوان ها را گسترش داد و به مشکلات این بخش از جامعه در هزاره پیش رو پرداخت. نتیجه، راهکاری بود که به نام “برنامه جهانی اقدام برای نوجوانان تا سال ٢٠٠٠ و پس از آن”، (World Programme of Action for Youth to the Year 2000 and Beyond)، منتشر شد و در دسترس همگان قرار گرفت. “برنامه جهانی اقدام برای نوجوانان تا سال ٢٠٠٠ و پس از آن” در “دیوان سیاست گذاری اجتماعی و توسعه”، (DSPD) سازمان ملل، برای آگاه کردن جامعه انسانی از شرایط زیست و حقوق و آرزوهای نوجوانان تنظیم شده و همزمان می کوشد نوجوانان را به عنوان بخشی فعال در تصمیم گیری کشورها برای دستیابی به صلح و توسعه جهانی وارد کند. نامگذاری روزی جهانی برای نوجوانان هم بخشی از همین برنامه است. مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه خود در دسامبر (دی ماه) سال ١٩٩٩، پیشنهاد گردهمایی جهانی “وزیران مسئول امور نوجوانان” را برای نامگذاری روزی به نام نوجوانان پذیرفت و ١٢ آگوست، روزی که این وزیران در لیسبن پرتقال گردهم آمده بودند را برای گرامی داشت جهانی نوجوانان برگزید. پس از نامگذاری این روز، سازمان ملل کشورها را به انجام فعالیت های آگاهی بخش درباره اهمیت دادن به نوجوان ها و حقوق آن ها با توجه به برنامه جهانی اقدام برای نوجوانان تا سال ٢٠٠٠ و پس از آن فراخواند.

سازمان مردم‌نهاد NGO

NGO

سازمان‌های مردم‌نهاد یا سَمَن یا اِن جی او (به انگلیسی: Non governmental Organization و به‌اختصار: NGO) در کلی‌ترین معنای خود، به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیماً بخشی از ساختاردولت محسوب نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین فردْ فردِ مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می‌کند.بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد (مانند کانون رشد خلاق )، غیرانتفاعی و مستقل از دولت هستند و بودجهٔ این سازمان‌ها از راه کمک‌های مردمی و در مواردی نیز با کمکِ سازمان‌های دولتی، دولت یا ترکیبی از این روش‌ها و در قالب پروژه‌های مشترک تأمین می‌شود.

  • سازمان‌های مردم‌نهاد نیمه‌مستقل

بعضی از سازمان‌های مردم‌نهاد نیمه‌مستقل (Quango|QUANGOs) وظایف و کارهای دولتی را نیز انجام می‌دهند. برخی از این سازمان‌ها هیچ علاقه‌ای به سیاست ندارند؛ این در حالی است که برخی از آن‌ها به‌منظور تأمین منافع اعضای خود صرفاً به ایجاد ارتباطات و پروژه ها در دولت می‌پردازند.

از آنجا که اصطلاح «سازمان مردم‌نهاد»  NGO  بسیار کلی است، بسیاری از این سازمان‌ها ترجیح می‌دهند از اصطلاح سازمان داوطلبانهٔ خصوصی (PVO) یا سازمان توسعهٔ خصوصی (PDO) استفاده کنند.

NGO

NGO

تاریخچه سازمان  مردم‌نهاد NGO

اگرچه انجمن‌های داوطلبانه شهروندان ( مانند کانون رشد خلاق ) در سراسر تاریخ وجود داشته‌اند، سازمان‌های غیردولتی اغلب به همان منوال که امروزه، به ویژه در سطح بین‌الملل دیده می‌شوند، در دو قرن اخیر توسعه یافته‌اند. یکی از اولین سازمان‌های این چنینی، صلیب سرخ جهانی ( ICRC ) است که در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد. عبارت «سازمان‌های غیردولتی» با تأسیس سازمان ملل متحد (United Nations) در سال ۱۹۴۵ که محتوای آن در ماده ۷۱ از فصل ۱۰ منشور سازمان ملل آمده‌است، به وجود آمد.

برای آگاهی از نقش شورایی سازمان‌هایی که نه دولت هستند و نه کشورهای عضو سازمان به وضعیت شورایی مراجعه کنید. اولین تعریفی که از «سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی»(INGO) ارائه شده‌است مربوط می‌شود به قطعنامه ۲۸۸ (۱۰) ECOSOC به تاریخ ۲۷ فوریه، ۱۹۵۰: که در آن اینچنین آمده‌است «هر گونه سازمان بین‌المللی که از طریق پیمان و معاهده بین‌المللی ایجاد نشده‌است». نقش اساسی سازمان‌های غیردولتی و دیگر «گروه‌های اصلی» در توسعه پایدار در ماده ۲۷ دستور کار ۲۱ به رسمیت شناخته شده‌است، که منجر به توافقات جدید و بازبینی شده برای روابط شورایی بین سازمان ملل و سازمان‌های مردم‌نهاد شد.

فرایند جهانی‌سازی در قرن بیستم موجب اهمیت یافتن سازمان‌های مردم‌نهاد شد. امکان حل خیلی از مشکلات داخلی یک کشور وجود نداشت. معاهدات بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی از قبیل سازمان تجارت جهانی بیش از حد بر منافع مؤسسات مالی بزرگ متمرکز بودند. در اقدامی برای متعادل کردن این روند، سازمان‌های غیردولتی با تأکید بر مسائل بشردوستانه، کمک به توسعه و توسعه پایدار تأسیس شدند که نمونه بارز آناجلاس اجتماعی جهان است که هر ساله در ماه ژانویه در داووس برگزار می‌شود و رقیب اجلاس اقتصادی جهان محسوب می‌شود. پنجمین اجلاس اجتماعی جهان در پورتو آلگر برزیل برگزار شد و نمایندگان بیش از ۱۰۰۰ سازمان غیردولتی در آن شرکت کردند…

سازمان‌های مردم‌نهاد در جهان

گزارش تهیه‌شده توسط سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۵ درخصوص حکومت جهانی، نشان می‌داد که در آن زمان قریب به ۲۹٬۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی وجود داشته‌است. تعداد سازمان مردم‌نهاد داخلی کشورها حتی از این رقم نیز بالاتر بوده‌است: حدود ۲ میلیون سازمان غیردولتی در ایالات متحدهٔ آمریکا فعالیت می‌کنند که بیشتر آن‌ها در ۳۰ سال گذشته تشکیل شده‌اند. روسیه نیز ۴۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد دارد. در هندوستان ۲ میلیون سازمان مردم‌نهاد وجود دارند. روزانه چندین مورد از این سازمان‌ها ایجاد می‌شوند. تنها در کنیا، قریب به ۲۴۰ سازمان مردم‌نهاد در هر سال تأسیس می‌شود.

  • مراحل تکامل و شکل‌گیری سازمان‌های غیردولتی

سه مرحله یا دوران تکامل سازمان‌های غیردولتی توسط کورتون سال ۱۹۹۰ در نوشته‌ای زیر عنوان «سه دوره شکل‌گیری فعالیت‌های داوطلبانه» شناسایی شده‌است. در مرحله اول، نوع خاصی از سازمان مردم‌نهاد شکل می‌گیرد که بر امدادرسانی و رفاه متمرکز بود و مستقیماً به افراد ذی‌نفع خدمات امدادی ارائه می‌کرد. توزیع غذا، تأمین پناهگاه و ارائه خدمات بهداشتی نمونه‌هایی از خدمات این قبیل سازمان‌های مردم‌نهاد بود. در واقع سازمان مردم‌نهاد در این مرحله نیازهای روز افراد را تشخیص می‌دادند و به برآورده ساختن آن‌ها می‌پرداختند. در مرحله دوم از تکامل، سازمان‌های مردم‌نهاد از لحاظ وسعت و اندازه کوچکتر شده و به مجموعه‌های مستقل و خودکفای محلی تبدیل شدند. سازمان‌های مردم‌نهاد در این مرحله از تکامل، امکانات جوامع محلی را گسترش دادند تا بتوانند با ‘اقدامات محلی مستقل’ نیازهای آن‌ها را برآورده سازند. کورتن مرحله سوم از تکامل و شکل‌گیری سازمان‌های مردم‌نهاد را ‘ توسعه نظام‌های پایدار’ می‌خواند. در این مرحله، سازمان‌های مردم‌نهاد می‌کوشند تغییراتی را در سیاست‌ها و مؤسسات در سطح داخلی، ملی و بین‌المللی به وجود آورند؛ آن‌ها از نقش سابق خود که تأمین و ارائه خدمات عملیاتی بود، فاصله گرفته و نقش کاتالیزوری به عهده گرفتند. به‌تدریج این سازمان از «سازمان مردم‌نهاد امدادرسان» به «سازمان مردم‌نهاد توسعه و آبادانی» تغییر ماهیت داد.

  • اهداف
    سازمان‌های مردم‌نهاد برای رسیدن به اهداف گوناگونی فعالیت می‌کنند و معمولاً در جهت پیشبرد اهداف سیاسی یا اجتماعی اعضا در حرکت هستند. تعداد این قبیل سازمان‌ها بسیار زیاد است و اهداف آن‌ها طیف وسیعی از موقعیت‌های سیاسی و فلسفی را در بر می‌گیرد. برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • بهبود وضعیت محیط زیست و گردشگری در کشور،
  • کمک‌های درمانی به بیماران خاص در حوزه سلامت
  • تشویق گروه‌ها و مردم به رعایت حقوق بشر و حقوق جانوران در جامعه،
  • بالا بردن سطح رفاه قشرهای محروم و آسیب‌پذیر اجتماع با مطرح ساختن یک برنامهٔ مشترک و دسته جمعی و آگاهی‌رسانی به طبقات مختلف جامعه.
  • حمایت از بیماران مبتلا به اعتیاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی در کشور.

روش‌ها

روش‌ها و شیوه‌های مورد استفاده سازمان‌های مردم‌نهاد با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، سازمان مردم‌نهادی مانند آکسفام در زمینه فقرزدایی فعالیت می‌کند و تسهیلات و مهارت‌های مورد نیاز افراد فقیر را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا بتوانند به غذا و آب آشامیدنی سالم دست یابند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز که بزرگترین سازمان حقوق بشر در جهان است، نمونه‌ای دیگر از یک سازمان مردم‌نهاد است. سازمان عفو بین‌الملل یک انجمن جهانی از مدافعان حقوق بشر را تشکیل داده و بیش از ۵/۱ میلیون عضو، حامی و مشترک در ۱۵۰ کشور در جهان دارد.انجمن بین‌المللی آزادی بیان که در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد یکی از شبکه‌های جهانی متشکل از بیش از ۶۰ سازمان غیردولتی است که حق آزادی بیان را ترویج می‌دهند و به دفاع از آن می‌پردازند.

روابط عمومی

سازمان‌های مردم‌نهاد برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود نیاز به برقراری روابط سالم و پایاپای با دیگران دارند تا بتوانند صدای خود را به دیگران برسانند.مؤسسات و انجمن‌های خیریه از روابط عمومی پیچیده‌ای برای جمع‌آوری اعانه استفاده می‌کنند و در واقع آن‌ها شیوه‌های نفوذ و لابی‌گری معمول در دولت را به کار می‌بندند. گروه‌های بزرگ و محبوب نیز به اعتبار تأثیری که بر جامعه می‌گذارند و میزان نتایج سیاسی که می‌توانند حاصل کنند، از اهمیت سیاسی برخوردار هستند. در مواقع ضروری نیز سازمان‌های مردم‌نهاد در صدد بسیج حمایت مردمی بر می‌آیند.

مدیریت پروژه

آگاهی رو به رشدی در خصوص اهمیت روش‌های مدیریتی در موفقیت پروژه‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در حال شکل‌گیری است.به‌طور کلی، سازمان‌های مردم‌نهاد خصوصی یک جامعه بخصوص یا محیط زیست را در کانون توجه خود قرار می‌دهند. آن‌ها به موضوعات مختلفی از قبیل مذهب؛ کمکهای فوری و اقدامات بشردوستانه می‌پردازند. این سازمان‌ها حمایت مردمی و کمک‌های داوطلبانه را جمع‌آوری می‌کنند؛ آن‌ها همچنین روابط قوی و مستحکمی با گروه‌های اجتماعی کشورهای در حال توسعه دارند و در مناطقی که امکان ارسال کمکهای دولتی وجود ندارد، وارد عمل می‌شوند. سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان بخشی از مجموعه روابط بین‌الملل پذیرفته شده‌اند. سازمان‌های غیردولتی از یک سو بر سیاست گذاریهای ملی و چندجانبه تأثیر می‌گذارند و از سوی دیگر به‌طور فزاینده‌ای مستقیماً در فعالیت‌های محلی حضور دارند.

سازمان مردم‌نهاد

ngo

کار داوطلبانه

همهٔ مردمی که برای سازمان‌های مردم‌نهاد کار می‌کنند داوطلب نیستند. معمولاً حقوقی که اعضای نیروهای حقوق‌بگیرِ سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گیرند کمتر از حقوقی است که در سازمان‌های تجاری در بخش خصوصی پرداخت می‌شود. کارکنان سازمان‌های غیردولتی بسیار زیاد به اهداف و اصول سازمان پایبند هستند.

دلیل داوطلب شدن افراد متفاوت است و از کار داوطلبانه تا برخورداری از مزایای مستقلی از آن جمله می‌توان به دستیابی به مهارت و تجربیات دیگران اشاره کرد.

تأمین بودجه و جمع‌آوری کمک و اعانه

سازمان‌های مردم‌نهاد بزرگ، بودجه‌های سالانهٔ چند میلیون دلاری دارند. به عنوان مثال، بودجه انجمن بازنشستگان آمریکا در سال ۱۹۹۹ بالای ۵۴۰ میلیون دلار بود.[نیازمند منبع] تأمین چنین بودجه‌های کلانی مستلزم آن است که سازمان‌های مردم‌نهاد، تلاش فراوانی در خصوص جمع‌آوری اعانه از خود نشان دهند. بخش اعظمی از بودجه سازمان‌های مردم‌نهاد از محل حق عضویت در سازمان، فروش محصولات (تجاری) کالا و خدمات، کمک‌های مالی اعطا شده توسط مؤسسات بین‌المللی یا دولت‌ها و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.

هدایای اتحادیه اروپا نیز می‌تواند تأمین‌کنندهٔ بودجهٔ سازمان‌های مردم‌نهاد باشد.

اگرچه اصطلاح سازمان‌های مردم‌نهاد تلویحاً بیانگر استقلال این سازمان‌ها از دولت است اما برخی از NGOها به‌منظور تأمین بودجه مورد نظرشان وابستگی شدیدی به دولت خود دارند. یک چهارم از درآمد ۱۶۲ میلیون دلاری مؤسسهٔ خیریهٔ آکسفام در سال ۱۹۹۸ از محل کمک‌های دولت بریتانیا و اتحادیهٔ اروپا تأمین شد. ورلد ویژن که سازمان امداد و توسعهٔ مسیحیان آمریکا است، کالاهایی به ارزش ۵۵ میلیون دلار از دولت آمریکا به عنوان کمک دریافت کرد. ۴۶ درصد درآمد انجمن پزشکان بدون مرز که برنده جایزه نوبل نیز شده‌است، از محل منابع دولتی می‌باشد.[نیازمند منبع]

نظارت و کنترل بر سازمان‌های مردم‌نهاد

کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل در گزارشی که در مارس ۲۰۰۰ در خصوص اولویت‌های اصلاحات سازمان ملل ارائه کرد، از مداخله در کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی حمایت کرد و اعلام کرد که جامعه بین‌الملل ‘حق محافظت’ از مردم جهان را در برابر قوم‌کشی، کشتار جمعی و دیگر جنایات ضد بشری دارا است. به دنبال آن گزارش، دولت کانادا پروژه مسئولیت محافظت را به راه انداخت[۲] و کلیات مداخله در کمک‌های بشردوستانه را ترسیم کرد. دکترین R2P موارد استفاده وسیعی دارد که از میان جنجال برانگیزترین آن‌ها می‌توان به استفاده دولت کانادا از R2P برای توجیه دخالت در[۳] کودتا و حمایت از آن در هائیتی اشاره کرد.

سازمان‌های مردم‌نهاد هندی پورتال بیش از ۲۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد است که با بخش اشتراکی در هندوستان کار می‌کند. این پورتال درمورد اینکه چگونه بخش اشتراکی از سازمان‌های مردم‌نهاد به نفع برنامه‌های خود استفاده می‌کند، شناخت و رهنمودهایی به‌دست می‌دهد.[۴]

وضعیت قانونی

بر اساس قوانین بین‌المللی سازمان‌های مردم‌نهاد مانند دولت‌ها اشخاص حقوقی نیستند. البته صلیب سرخ جهانی مستثنای از این قاعده‌است و به موجب قوانین بین‌المللی شخص حقوقی تلقی می‌شود؛ چرا که این سازمان بر اساس کنوانسیون ژنو تشکیل شده‌است.

منتقدان زیادی چنین اظهار نظر کرده‌اند که هر چند سازمان‌های مردم‌نهاد قصد و نیت خوبی داشته‌اند، اما نتایجی که آن‌ها به دست می‌دهند مخرب و ضد حکومتی است. آن‌ها در مقام انتقاد می‌گویند امپریالیسم و سازمان‌های مردم‌نهاد ارتباط وثیق و نزدیکی با یکدیگر دارند. من‌باب مثال، انجمن استعمارگری آمریکا یکی از اولین سازمان‌های مردم‌نهاد اولیه بوده‌است. نمونه‌های بارز دیگری را می‌توان نام برد؛ از قبیل مبلغان مذهبی مسیحی در سراسر قاره آمریکا، آسیا و آفریقا که در دوران استعمارگری فعال بوبند. این سخن نیز گفته شده‌است که سازمان‌های غیرمردم‌نهادی از این دست، قصد و نیت خوبی داشته‌اند، اما نتایج و ماحصل کار آن‌ها امپریالیستی از آب درآمده‌است.

نقد

در مجموع در میان منابع مختلف ادبی، یک نگاه کلی مثبت نسبت به سازمان‌های مردم‌نهاد وجود داشته‌است. اما چند شکایت مستقیم نیز مطرح شده‌است که مشکلات عملیاتی، تضاد و ناهمگونی‌ها، سوء استفاده از بودجه (برخی موارد بسیار فوق‌العاده)، و غیره را هدف انتقاد خود قرار داده‌اند.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه که اقتصاد ناکارآمدی دارند، وارد شدن در حوزه صنعت کمک‌رسانی سودآورترین کار برای جوانانی است که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. از آنجا که سازمان‌های مردم‌نهاد خدمات خود (از قبیل آموزش) را به صورت رایگان یا به نرخ یارانه‌ای به عموم ارائه می‌کنند، بخش خصوصی قادر به رشد و تکامل نیست و توان رقابت مؤثر و کارآمد و پایدار را ندارد.

موارد دیگری نیز در ارتباط با سازمان‌های مردم‌نهاد وجود دارد که منشأ نگرانی است: عضوگیری سازمان‌های غیردولتی (از طریق قوای سیاسی یا سایر قوا)، انحراف از مسیر و اهداف اولیه، تغییر خدمات اصلی ای که مبنای آن بودجه‌ای که همیشه متغیر است، شفافیت، پاسخگویی، حرکت بر اساس اصولی که مؤسسان و بانیان کاریزماتیک پیشرو تعیین می‌کنند و در نهایت تنظیم راهبردها این سازمان‌ها به‌جای آن‌که برمبنای تعاریفی باشد که خودشان مقرر می‌کنند برمبنای کمک مالی اعطاشده به آنهاست. بعضاً دیده می‌شود که شکایتهایی بر ضد برخی از سازمان‌های مردم‌نهاد تازه شکل گرفته مطرح می‌شود که آن‌ها را به این متهم می‌سازد که با نیت کمک‌رسانی موجب وارد آمدن ضرر و زیان شده‌اند؛ در واقع این سازمان‌ها نتوانسته‌اند پیچیدگی و ذوبطون بودن برخی مسائل را درک کنند و در نهایت بیش از از آنچه مفید و کمک‌رسان باشند، به دیگران صدمه زده‌اند. اما بااین‌حال، به‌طورکلی این سازمان‌ها منابع فایده بخش و سودرسان مکملی محسوب می‌شوند که آن فاصله‌های اجتماعی را که دولت یا بخش‌های غیرانتفاعی نمی‌توانند پر کنند، پر کرده و مرتفع می‌سازند.

[interactive_banner banner_title=”تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران” banner_desc=”در ایران به آن سازمان مَردُم‌نَهاد (به اختصار: سَمَن) همانند کانون رشد خلاق یا تشکل غیردولتی ، داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی می‌گویند.
سازمان‌های مردم‌نهاد، اساساً با تأکید بر ۳ اصل داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی تشکیل و تأسیس می‌شوند. بودجهٔ سازمان‌های مردم‌نهاد از راه‌های ذیل تأمین می‌گردد:

کمک و هدایای مردمی
وقف و حبس
کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی
کمک‌های مالی از سازمانهای بین‌المللی (با رعایت مقررات مربوطه)
وجوه حاصل از فعالیت‌های سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف و اساسنامه و آیین‌نامهٔ سازمان
حق عضویت در سازمان
بدیهی است هر مؤسسه یا بنیاد غیردولتی با توجه به نیاز اعضای خود، موضوع فعالیت مشخصی را پی می‌گیرد؛ موضوعاتی مانند: دین، آموزش، بهداشت، محیط زیست، اشتغال، فرهنگ، هنر، جوانان، کودکان، زنان، سالمندان یا موضوعات تخصصی و علمی.

” banner_image=”id^4755|url^https://roshdekhalagh.com/wp-content/uploads/2018/10/ngo-from-iran.jpg|caption^null|alt^Ngo From Iran|title^Ngo From Iran|description^ سازمان مردم‌نهاد در ایران” banner_bg_color=”#777777″]

تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران

در ایران به آن سازمان مَردُم‌نَهاد (به اختصار: سَمَن) همانند کانون رشد خلاق یا تشکل غیردولتی می‌گویند.

به عقیدهٔ بعضی از صاحب‌نظران، تشکل‌های مردم‌نهاد به چندین دلیل ممکن است شکل بگیرند که مهم‌ترین آنها:

اهداف انسان‌دوستانه
احساس نیاز یا تجربهٔ شخصی در برخورد با معضلات اجتماعی
دستورها و سفارش‌های بزرگان در نیکوکاری و حرکت‌های انسان‌دوستانه
تشکل‌های غیردولتی برای ادامهٔ فعالیت خود نیازمند ویژگی‌هایی هستند که ضامن بقا و موفقیت آنهاست که می‌توان به رئوس آن اشاره کرد:

خودجوشی و نیاز طبیعی، اهداف مشترک اعضا، قانونمندی، برنامه و فعالیت مدون، مشارکت و جلب مشارکت (عضوپذیری)، استقلال.

تعریف سازمان مردم نهاد در «آئین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی» (تصویب‌نامه شماره۲۷۸۶۲/ت۳۱۲۸۱هـ ۸/۵/۸۴ هیئت وزیران): «سازمان غیردولتی به تشکلهایی اطلاق می‌شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیردولتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوطه تأسیس شده و دارای اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی می‌باشد. موضوع فعالیت سازمان مشتمل بریکی از موارد علمی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، هنری، نیکوکاری و امورخیریه، بشردوستانه، امور زنان، آسیب دیدگان اجتماعی، حمایتی، بهداشت و درمان، توانبخشی، محیط زیست، عمران و آبادانی و نظایر آن، یا مجموعه‌ای ازآنها می‌باشد.»

سابقهٔ تشکل‌های مردم‌نهاد در ایران
مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی و قهوه‌خانه‌ها را نهادهای غیردولتی سنتی قدیمی می‌دانند و پس ازآن صندوق‌های قرض الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و حتی دوره‌های فارغ‌التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و غیره، شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی هستند که البته رفته‌رفته بایستی از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

تشکل‌ها و قوانین مربوطه

آیین‌نامهٔ تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی مورخهٔ ۱۳۸۴/۳/۲۹ در آخرین روزهای دولت سید محمد خاتمی، بنا به پیشنهاد مورخهٔ ۱۳۸۳/۵/۸ وزارت اطلاعات و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب و اجرایی شد. عناوینی چون «جمعیت»، «انجمن»، «کانون»، «مرکز»، «گروه»، «مجمع»، «خانه»، «مؤسسه» می‌توانند به‌جای واژهٔ «سازمان» و تشکل‌های غیردولتی به‌کار گرفته شوند.
تشکل‌ها می‌توانند با موضوع فعالیت و اهداف مشترک با رعایت آیین‌نامه مذکور به صورت شبکه درآیند یا به عضویت سازمان‌های بین‌المللی درآیند.
شبکه‌ها یا حتی تشکل‌های فعال در راستای تحقق خواسته‌های مشروع اعضای خود- بسته به اعتبار و صلاحیت خود و گسترش فعالیت و تعامل آن‌ها با دیگر تشکل‌ها (کار جمعی تشکلها) – قابلیت‌های قانونی بسیار دارند؛ از انتشار نشریه و برگزاری تجمع و گردهمایی تا تصمیم‌سازی و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های دولتی و حتی اعطای طرح و لوایح به دولت یا مجلس و حتی تقاضای اصلاح در قوانین موضوعه کشور.

نهادهای عمومی غیردولتی

در قوانین ایران نهاد عمومی غیردولتی نباید با سازمان مردم نهاد یا سازمان غیردولتی یا سازمان غیر حکومتی (NGO)اشتباه شود. قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی[۷] این نهادها را تعریف نموده است که عبارتند از:

شهرداریها و شرکت‌های تابعه آنان مادام که بیش از ۵۰ درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداریها باشد
بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی
سازمان بهزیستی
هلال احمر
کمیته امداد امام
بنیاد شهید انقلاب اسلامی
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
کمیته ملی المپیک ایران
بنیاد ۱۵ خرداد
سازمان تبلیغات اسلامی
سازمان تأمین اجتماعی

علوم ارتباطات در خانواده

رشته علوم ارتباطات اجتماعی به منظور سر و سامان دادن به ابعاد مختلف ارتباطات جوامع و مظاهر وجودی آن به خدمت بشر درآمده تا وسایل ارتباطی و اطلاع‌رسانی گسترده و پیچیده مانند رادیو، تلویزیون، مطبوعات و بسیاری دیگر از مظاهر علم و فناوری را در خدمت اطلاع‌رسانی و ارتباط بین انسان‌ها قرار دهد. موضوع این رشته، بررسی ابعاد مختلف ارتباطات جوامع و همچنین مطالعه و تحقیق در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات و تلاش در جهت بهبود سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی موجود می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته باید توانایی نقد، تحلیل و تحقیق در حوزه ارتباطات بطور کلی و ارتباطات جمعی بطور اخص را دارا باشند. این رشته یکی از شاخه‌های جوان علوم اجتماعی معاصر به‌شمار می‌آید که در ایران نیز بسیار جدید است

چکیده هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی رابطه بین ویژگی‌های شخصیتی و الگوهای ارتباطی خانواده با کارکرد خانواده زوجین بود. طرح پژوهش توصیفی به روش همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش شامل یک سری از زوجین درسال 94-1393 بود که با استفاده از روش تمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای  چندمرحله ای تعداد 250 نفر به عنوان حجم نمونه انتخاب شدند، به این صورت که از بین مدارس به تصادف انتخاب و در هر مدرسه یک کلاس انتخاب و تمام والدین دانش‌آموزان آن کلاس‌ها به عنوان حجم نمونه انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها از پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی نئو (1992)، پرسشنامه الگوهای ارتباطی خانواده کریستنسن و سولاوای (1984)، پرسشنامه کارکرد خانواده مک مستر (1984) استفاده شد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون‌های ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چند گانه به شیوه همزمان انجام شد. نتایج نشان داد که بین ویژگی شخصیت روان‌نژندی و الگوهای ارتباطی اجتناب متقابل و توقع کناره‌گیری با کارکرد خانواده رابطه منفی و معنادار و بین ویژگی‌های شخصیتی برون‌گرایی، توافق پذیری، انعطاف‌پذیری و مسئولیت‌پذیری و الگوی ارتباطی سازنده متقایل با کارکرد خانواده رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. علاوه بر این یافته‌ها نشان داد که ویژگی شخصیتی روان‌نژند و و الگوهای ارتباطی اجتناب متقابل و توقع کناره‌گیری به صورت منفی و ویژگی های شخصیتی برون‌گرایی، انعطاف‌پذیری، توافق پذیری و مسئولیت‌پذیری و الگوی ارتباطی سازنده متقایل به صورت مثبت قادر به پیش‌بینی کارکرد خانواده می-باشند.

جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق

جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق

یکی از روزهای تابستان 83 توسط یکی از دوستانم دعوت شدم تا در فعالیتی برای کودکان همکاری کنم،رسیده و نرسیده با سیلی از کودکان روبرو شدم که می خواستند نقاشی کنند و منتظر کسی بودند که به اشتیاق آنها پاسخ دهد.

کمی آنسوتر صدای رسایی را می شنیدم که با بچه ها مشغول بازی بودو می خواند: عمو زنجیرباف،زنجیر منو بافتی، پشت کوه انداختی؟
در پی آن صدای ده ها کودک که با صدایی (جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق)  که سینه ی آسمان را می شکافت می گفتند (بله)
مثل این بود که آنها به کودکی، به زندگی بله می گفتند.

به صدایی که به آنها اعتماد می بخشید که در این شهر (جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق) مردمانی هستند که می دانند تداوم زندگی در همین نقاشی ها و در همین بازی ها و صداهاست.
من غرق در نقاشی ها و می دانم او غرق در همسرایی هاست، همدیگر را ندیدیم اصلا فرصت نشد که ببینیم صاحب این صدا کیست

تا هفته ی دیگر هیچ نیازی نبود کسی ما را به هم معرفی کند، دیدارمان مثل دیدار مسافرانی بود که مسیر طویلی در پیش دارند و در آنی می فهمند که باید تفاوت ها را رها کنند تا همسفرانی خوب باشند من نمی دانم آغاز سفر برای کودکان کجا بود.
شاید چند جلسه قبل از من،شاید شورای کتاب، شاید مدرسه فرهاد شاید مدرسه مهران شاید کانون پرورش فکری و یا شاید خیلی دورتر وقتی که جبار باغچه بان بنیان اولین مراکز کار با کودکان را گذاشت وشاید خیلی دورتر در مسیر دختری که برای بنیان اولین مهد کودک در شهرش سنگ دیوانگی می خورد که دیوانه است و با کودکان بازی می کند اما من آن روز سوار این قطر شدم.
با گروه عظیمی از مردمان خوب این شهر که بسیاری از آنها جوانانی بودند که اکنون مادران و پدران کودکان این شهرند، و اگر قادر بودم دلم می خواست از نام تک تک آنها یاد کنم
آنها که به شعار (هرجا کودکی است کار ما آغاز می شود) جان بخشیده اند
و اثرات تلاش های آنها در تمام مراکزی که برای رشد و بالندگی کودکان این شهر کار می کنند پیوسته به جاست
آنها اولین جشنواره های کودکان این شهر اولین بزرگداشت روز جهانی صلح و اواین تلاش ها برای سمینارهای زنان و فعالیت های زیست محیطی و بسیاری از فعالیت های دیگر را به ثمر رساندند
در محلی کوچک به اندازه یک اتاق که گاه کارگاه نقاشی بود گاه محل سمینار تربیتی و گاه محل غذاخوری و گاه محل چالش ها و بحث های بی پایان، اما هرچه که بود دغدغه کودکان چالش مدام این قلب ها بود، تا جایی که همه آن دغدغه ها آرام آرام بزرگتر شدند و روز به روز به لایه های عمیقتری رسیدند.انواده ایم در جایی همین نزدیکی

جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق

جایی همین نزدیکی در کانون رشد خلاق

گرچه دلم می خواهد مثل تمام آن روزهای خوب همه با هم بودیم اما می دانم که همسفری همیشگی نیست ولی سفر پیوسته به جاست.
و یاد خانم توران میرهادی گرامی می افتم که خطاب به کانون گفت: آدمها همیشه می آیند و می روند، کار و مسئولیت است که همیشه می ماند.
امروز هم تابستانی دیگر است و حدود پانزده سال از آن روز می گذرد
پس از طی فراز و نشیب های این سفر گه گاه در وادی های مبهم طی شد.
و گاه در شهرهای پر از نور و رنگ ، گاه در یاس و گاه سرشار ازعشق و امید، پیش روی ما دوستانی مسئول و فداکار و آماده اند تا عشق و محبت خود را نثار کودکان این سرزمین کنند
کودکانی که با همان نیازها و با همان اشتیاق منتظرند برای صدایی که آنان را به شعرها و نقاشی ها و بازی های کودکانه فراخواند و با نگاه پر از امید به آنها اطمینان بخشد که دنیای سرشار از عشق و امید در انتظار آنهاست. و وقتی عمو زنجیرباف می خوانند بدانند که در داستان های اساطیری ما زنجیر عمو نوروز، زنجیر زمهریر و سرما بود که باید بدست توانای او به پشت کوه انداخته می شد تا بهار دلکش فرا رسد.
و بدانند که هیچ سرمایی این حس را فشرده نخواهد ساخت
و بدانند که ما همه با هم یک خانواده ایم در جایی همین نزدیکی

بزرگداشت توران میرهادی (۱۸ آبان )

سیده توران میرهادی (خُمارلو) زاده ۱۳۰۶ (خورشیدی) در شمیران – درگذشته ۱۸ آبان ۱۳۹۵ (خورشیدی) در تهران استاد ادبیات کودک، نویسنده و کارشناس آموزش و پرورش و شخصیت برجسته فرهنگی است. میرهادی بیش از شصت سال در گستره آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان کوشید و در این راه یکی از چهره‌های تأثیرگذار سده کنونی ایران است. او به همراه همسرش محسن خمارلو به مدت ۲۵ سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا مدرسه فرهاد را از از سال ۱۳۳۴ (خورشیدی) تا ۱۳۵۹ (خورشیدی) اداره کرد. این مجتمع یکی از آموزشگاه‌های تجربی و الگوواره ایران بود که هدف‌ها و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شدند. توران میرهادی به همراه لیلی ایمن (آهی) همچنین یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است[۱] و از سال ۱۳۵۸ (خورشیدی) سرپرستی تدوین و تألیف فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را نیز برعهده داشته‌است. میرهادی را «مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران» خوانده‌اند

بزرگداشت توران میرهادی

سیده توران میرهادی (خمارلو) (1306-) استاد ادبیات کودکان، نویسنده و متخصص آموزش و پرورش یکی از شخصیت های برجستهٔ فرهنگی است که بیش از شصت سال در گسترهٔ آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و در این روند یکی از چهره های تاثیرگذار سدهٔ کنونی ایران بوده است. در این راه او به همراه همسر و همراهش محسن خمارلو به مدت 25 سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا مدرسه فرهاد را از از سال 1334 تا 1359 اداره کرد.

توران میرهادی

دكتر توران ميرهادي متولد 1306ه.ش در شميران، داراي دكتري روان شناسي از فرانسه و عضو هئيت علمي آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش مي باشد.وي دبير اجرايي كتاب «فرهنگنامه كودكان و نوجوانان» بود.كتاب مذكور ، در دوره شانزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد. وي برگزيده همايش طرح سپاس درسال86 در فرهنگسراي سينا مي باشد. گروه : علوم انساني رشته : روان شناسي والدين و انساب : پدر توران ميرهادي از دانشجويان اعزام شده به خارج از كشور بود.در زمينه راه و ساختمان و مكانيك و راه آهن ديپلم مهندسي گرفت و در آلمان با بانويي هنرمند مجسمه ساز به نام گرتا ديتريش (مادر خانم ميرهادي ) ازدواج كرد وآنها در سال 1299 باهم به ايران آمدند. مادر وي نيم قرن در ايرن زندگي كرد و شاهد تحولات بسياري بود كه پدر نيز همراه ديگران در آن نقش داشت. ايشان داراي دوبرادر است كه برادركوچتر از خودش (فرهاد) در سانحه تصادف از دنيا رفت.خاطرات کودکي : مادر توران مير هادي اگر چه آلماني بود ولي بچه ها را ايراني بار آورد.تحصيل در مدرسه ايراني دنبال شد و زبان رايج در خانه فارسي بود.حتي گاهي نيز مادر براي آشنايي فرزندان خود با ادب فارسي مجالس بحثي با شركت اهل ادب تربيت مي داد،هرچند كه معتقد بود كه بايد به يادگيري زبانهاي ديگر هم پرداخت،زيرا هر زباني را دروازه اي مي دانست بر فرهنگ غني كشورهاي ديگر. خانم مير هادي از خاطرات اين دوران خود چنين مي گويد: آلماني ياد گرفتن ما،ماجرايي خاص داشت.در طي سال تحصيلي ،آموزش به صورت شفاهي بود.مادر به زبان آلماني موضوعي را مطرح ميكردو ماگاه نيمي فارسي و گاه نيمي آلماني پاسخ مي داديم.ولي وقتي مدرسه تمام مي شد و ما به شميران (در دوران داغ تابستان در آنجا ساكن ميشديم) مي رفتيم،درس روزانه شروع ميشد.صبح به صبح شش روز هفته سر ساعت هشت و سي مادر سبد خياطي خود را با جوراب هاي سوراخ شده ما بر ميداشت و روي نيمكت مي نشست و ما پنج نفر را به نوبت صدا ميزد.كتاب آلماني ساده اي را پيش روي ما ميگذاشت.مي دوخت و يا وصله ميكرد و ما ميخوانديم و پاسخ ميداديم.هركدام نيم ساعت آموزش مي ديديم.تحصيلات رسمي و حرفه اي : توران ميرهادي در كنار تحصيل در تابستانها از محضر مادر خود براي يادگيري زبان آلماني بهره ميجست.وي پس از آنكه زبان آلماني را فراگرفت ،براي يادگيري زبان فرانسه نزد معلمي توانا فرستاده شدو زبان انگليسي را در دبيرستان نوربخش به خوبي آموخت.مقطع تحصيلي دبيرستان را در سال 1324 به پايان رساند.از آنجايي كه خانم مير هادي به علوم و به ويژه زيست شناسي علاقمند بود ،در نتيجه در دانشكده علوم در رشته طبيعي پبت نام كرد.وي در سال 1325 مدرك كارشناسي زيست شناسي را از دانشگاه تهران دريافت كرد. خانم مير هادي متاثر از فلسفه و ارزش ها و چگونگي ارتقاي انساني از مرحله غريزي به مرحله عرفاني تصمصم به ادامه تحصيل در رشته روانشناسي و تعليم و تربيت پيش دبستاني را گرفت.وي عليرغم تمايل پدر تصمصم گرفت كه به فرانسه عزيمت كند.ايشان پس از پايان تحصيلات در سال 1330 به ايران بازگشت.خاطرات و وقايع تحصيل : توران ميرهادي از سفر خود به فرانسه كه جنگ جهاني دوم تازه به پايان رسيده بود و در اروپا ويراني و قحطي بيداد ميكرد ،چنين ميگويد: مردم كشورهاي اروپايي در شرايط سختي زندگي ميكردند.من چون هنوز بيست ساله نشده بودم ،هر روز جيره مختصري دريافت ميكردم. در آن هنگامه براي بازسازي ويرانه هاي جنگ اعلام آمادگي كردم.دوبار داوطلبانه براي بازسازي مناطق ويران شده رفتم.يك بار به بوسني و هرزگوئينو يك بار به كوه هاي تاترا در اسلواكي كه در ساختن راه آهن كارگري كردم.در فرانسه بودم كه خبر شوم تصادف برادركوچترم و از دست رفتن او به من رسيد.استادان و مربيان : توران مير هادي در سالهاي 1323 و 1324 كه در اين سالها مبارزه بابيسوادي در كشور شكل ميگرفت از محضر استاداني چون جبار باغچه بان و دكتر محمد باقر هوشيار بهره مند شدند.همسر و فرزندان : توران مير هادي در سال 1331 با سرگرد جعفر وكيلي ازدواج كردو در سال 1333 با از ميان رفتن همسر ،كانون گرم و پر مهر خانواده متلاطم شد.ثمره اين ازدواج تولد پيروز وكيلي (دكتر در رياضي كاربردي ) در سال 1332بود.ايشان در سال 1335 با آقاي محسن خمارلو ازدواج كرد ماحصل آن ،دو فرزند پسر بنام هاي كاوه خمارلو (1336)، دلاور خمارلو (1345 – مهندس برق ) و يك فرزند دختر بنام پندار خمارلو (مير فخرايي )در سال 1340 بود.همسر وي در سال 1358 دار فاني را وداع گفت.وقايع ميانسالي : توران ميرهادي پس از فراغت از تحصيل در سال 1330 از فرانسه به ايران آمد ودر سال 1334 كودكستان فرهاد (بياد برادر متوفي خود)را تاسيس كرد.مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : توران ميرهادي مدرس مراكز آموزشي ضمن خدمت ، در مشهد تبريز، رفت و تهران به تدريس روانشناسي وتعليم و تربيت مشغول بوده است. عضويت در هيئت مديره دفتر بين المللي كتاب براي نسل جوان بمدت دو دوره عضويت در هيئت داوران جايزه بين المللي هانس كريستين آندرسن بمدت 4 دوره عضويت در هيئت داوران بينال بين المللي تصويرگران براتيسلاوا يكي از هفت سخنران دعوت شده در كنگره بينالمللي ادبيات كودكان در ژاپن در سال 1365 يكي از بيست متخصص دعوت شده جهاني براي شركت در جلسه برنامه ريزي ده سال آينده (2001-2010) يونيسف فعاليتهاي آموزشي : در بسياري از موارد توران مير هادي به كلاسهاي مختلف آموزش ضمن خدمت رفته و تجربياتي را كه در اين زمينه اندوخته بود به ديگران و مراكز ديگر منتقل مي كرد.براي مثال مدت ها در شهرهاي مشهد ،تبريز،رشت و تهران دركلاسها تربيت مربي كودك تدريس مي نمود.مراکزي که فرد از بانيان آن به شمار مي آيد : توران ميرهادي درسالهاي 1334، 1336، 1350كودكستان فرهاد و سپس دبستان، و مدرسه راهنمايي فرهاد را تاسيس كرد.وي همچنين در سال 1335 اولين نمايشگاه كتاب را با كمك مجله سپيده فردا در دانشكده هنرهاي زيبا داير كردو در سال 1341 شوراي كتاب كودك را تاسيس كرد.ساير فعاليتها و برنامه هاي روزمره : توران ميرهادي در زمينه ادبيات كودكان فعال است و آثاري در اين زمينه نيز پديد آورده است.آرا و گرايشهاي خاص : توران ميرهادي به طور تجربي و ملموس با دشواريهاي آموزش در ايران درگير است و از طريق روانشناسي تعليم و تربيت در پي حل اين مشكل است. وي همچنين معتقد است: انديشه ها به تدبير مي انجامد و تدبير به عمل .از عمل عادات هاي انساني شكل ميگيرد و شخصيت ساخته ميشود و سرنوشت از آنجا پديد مي آيد.جوائز و نشانها : مؤسسه‌ي پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان، بار ديگر “توران ميرهادي” را به‌عنوان نامزد دريافت جايزه‌ي «آستريد ليندگرن» معرفي كرد. مبلغ جايزه‌ «آستريد ليندگرن» معادل پنج ميليون كرون سوئد يا 750هزار دلار است، كه هر ساله به يك شخصيت برجسته‌ ادبيات كودكان يا نهادي كه در توسعه و ترويج كتاب‌خواني در بين كودكان بيش‌ترين نقش را داشته است، تعلق مي‌گيرد. وي دبير اجرايي كتاب «فرهنگنامه كودكان و نوجوانان» بود.كتاب مذكور ، در دوره شانزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد. وي برگزيده همايش طرح سپاس در سال 86 در فرهنگسراي سينا مي باشد.چگونگي عرضه آثار : توران مير هادي بيش از 56 مقاله را تدوين و تاليف كرده است.وي همچنين داراي 9 ترجمه مقاله مي باشد. توران مير هادي بيش از 7 پايان نامه كارشناسي ارشد را راهنمايي كرده است.آثار : آنكه رفت و آنكه آمد ويژگي اثر : نقاشي از مهرنوش معصوميان -تهران واژه 13772 تعليمات اجتماعي تاريخ ،جغرافي و تعليمات ديني چهارم دبستان ويژگي اثر : با همكاري ليلي ايمن (آهي )-ثمينه باغچه بان (پير نظر) -علي اصغر مهاج -تهران وزارت فرهنگ 13433 تعليمات اجتماعي ديني براي سال چهارم دبستان ويژگي اثر : با همكاري ليلي ايمن (آهي )-ثمينه باغچه بان (پير نظر) -علي اصغر مهاج -تهران وزارت فرهنگ 13474 تعليمات اجتماعي سوم دبستان ويژگي اثر : سازمان كتابهاي درسي ايران -وزارت آموزش و پرورش 13475 جست و جو راهها و روشهاي تربيت ويژگي اثر : تهران-آتيله 13626 دوگفتار (كتابخانه آموزشگاهي و نقش آن در ايجاد عادت به مطالعه ) ويژگي اثر : بي نا 1357 مهدخت .تهران:شوراي كتاب كودك 13567 دوگفتار (كتابخانه آموزشگاهي و نقش آن در ايجاد عادت به مطالعه ) ويژگي اثر : بي نا 13578 راهنماي تدريس كتاب تعلمات اجتماعي سوم دبستان ويژگي اثر : سازمان كتابهاي درسي ايران 1352 (چاپهاي متعدد بعدي )9 فرهنگنامه كودكان و نوجوانان ويژگي اثر : دبير اجرايي كتاب فوق،اين كتاب در دوره شانزدهم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي و برگزيده شده است. آشنايي با كتاب «فرهنگنامه كودكان و نوجوانان»: فرهنگنامه كودكان و نوجوانان/ شوراي كتاب كودك؛ زيرنظر توران ميرهادي و ايرج جهانشاهي.- تهران: شركت تهيه و نشر فرهنگنامه كودكان و نوجوانان، 1376، 4جلد [تاكنون]. از جمله كتابهايي كه مي تواند نقش تعيين كننده اي در توسعه دانش و فرهنگ دانش آموزان و علاقه مند كردن نوجوانان، به كتاب و كتابخواني داشته باشد، فرهنگنامه هاي ويژه كودكان و نوجوانان است. از اين رو«فرهنگنام كودكان و نوجوانان» را مي توان گام مثبت و مؤثري در توسعه فرهنگ كتابخواني در كشورمان به شمار آورد. اين فرهنگنامه به روشي علمي و با الهام از تاريخ و فرهنگ خودي تأليف شده است؛ نثري روان و ساده و مناسب با دانش كودك و نوجوان دارد و به آساني مي توان روش استفاده از آن را آموخت. جداول، تصاوير و نقشه هاي متعدد (رنگي)، فهم مطالب را براي كودكان آسانتر و دلپذيرتر مي سازد. 10 كتاب كار مربي كودك (برنامه كار مربي در مهد كودك و كودكستان ) ويژگي اثر : تهران :آگاه – 1372(چاپهاي بعدي)11 گذري در ادبيات كودكان ويژگي اثر : اين كتاب بطور مشترك توسط دكتر ميرهادي و تعدادي مولفين در سال1352 به چاپ رسيد.12 گذري در ادبيات كودكان ويژگي اثر : با همكاري ليلي ايمن (آهي)و ميهندخت دولت آبادي -شوراي كتاب كودك 1356(چاپهاي بعدي )

کارگاه های آموزشی در مناطق آسیب: خط 4 حصار

تابستان و پاییز 97 ، ارگان همگانی: معاونت فرهنگی اجتماعی استانداری البرز

تابستان و پاییز 97 ، ارگان همگانی: معاونت فرهنگی اجتماعی استانداری البرز

امروزه گسترش بی رویه حاشیه نشینی یکی از مشکلات عمده و اساسی در امور مدیریت شهری است که نمیتوان نسبت به آن بی تفاوت بود از آنجا که حاشیه برمتن تاثیر مستقیم دارد اتفاقات سالهای اخیر نشان داده افرادی که در حاشیه کلان شهر ها ساکن شده اند و در بیشتر موارد از شهر های کوچکتر و حتی از کشور های اطراف مهاجرت نموده اند باورشان به کلان شهرها معضلاتی مانند بیکاری،مشکلات اجتماعی، فرهنگی و…. به دنبال دارند.
رشد حاشیه نشینی در ارتباط شبکه ای منجر به بروز و ظهور آسیب های دیگر همچون اعتیاد، کودک آزاری، بیسوادی و طیف وسیعی از مشکلات اجتماعی میشود و خطرات مضاعفی را برای زنان و دختران به بار می آورد.

کانون رشد خلاق کودک برپاس رسالتی که پیش رو دارد بر این رشد تا برای حمایت از خانه و خانواده کارگاه های آموزشی در مناطق آسیب: خط 4 حصار را برگزار نماید.

 تجربه هایی که بسیای از سازمانهای دولتی و غیر دولتی و بین المللی در کار با کودکان دارند، پروژه های بسیار گسترده ای که این سازمانها (مانند کانون رشد خلاق کودک ) به نفع کودکان انجام دادند و تلاش هایی که در حیطه حساس سازی در سطح  جامعه انجام شده است اما هنوز برای فراهم کردن دنیایی شایسته و دستیابی به شاخصها ی زندگی مناسب برای کودکان فاصله بزرگی وجود دارد.

ما تمامی سازمانهای دولتی و غیر دولتی و حتی بین المللی هر کدام صادقانه نهایت تلاش خود را برای بهبود وضعیت کودکان و نوجوانان انجام می دهیم و هر کدام از ما قطعه ای از یک پازل بزرگ را در اختیار داریم و می کوشیم آن قطعه را در جایگاه اجتماعی مناسبی به کار گیریم.

در یک همکاری همدلانه و همسو با استانداری استان البرز و کانون رشد خلاق اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه خانواده ها با عنوان ( پیشگیری از کودک آزاری) در دو جلسه دو ساعته در تاریخ های 20/6/97 و 27/6/97 دوران نوجوانی و رفتارهای پرخطر در دو جلسه دو ساعته در تاریخ های 3/7/97 و 10/7/97 در خانه ی هلال حصار و با شرکت تعدادی از بانوان این منطقه نمودیم