بیست و یکمین رویداد فرهنگی اجتماعی گپ

#فرحناز_عطاریان
عضو فعال شورای کودک
عضو بخش کودک موزه صلح
عضو دبیرخانه ایرانی شهرداران صلح
دبیر سابق شورای ترویج فرهنگ صلح

-مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان 

و …

نوشتن کتابی درباره‌ی سردشت، مسیر ورود خانم عطاریان در حوزه‌ی صلح بود. تجربه‌ی ایشان و دیگر اعضای بخش کودک موزه صلح در شهر سردشت (به عنوان اولین منطقه غیرنظامی که مورد اصابت بمب شیمیایی در زمان جنگ تحمیلی قرار گرفته است) و نگاه مثبت کودکان امروز به شهرشان، شروع پروژه‌ای مهم در ایران است که امیدوارند در ادامه آن بتوانند با دستیابی به نتایجی ارزشمند، قدمی مثبت در راه صلح، مسئولیت‌پذیری و شادی کودکان کشورمان بردارند.

خانم عطاریان در رابطه با معنی و مفهوم صلح گفتند:

صلح همان آرامش است ولی معنای بنیادی آن صلح درون است که تعابیر متعددی دارد و در واقع یک فرآیند است.

صلح درون سه ساحت دارد:

احساسات- خواسته‌ها-باورها

صلح برون دو ساحت دارد:

کردار-گفتار

اگر به جای تفاوت‌ها، به نقاط مشترک پرداخته شود انسان‌ها می‌توانند یکدیگر را بپذیرند و ارتباط صلح آمیز را تجربه کنند. راه صلح بیرونی از کانال صلح درونی می‌گذرد. مصداق این ضرب‌المثل که میگوید: از کوزه همان تراود که در درون اوست.

یعنی آن چیزی را که باور داریم عمل می‌کنیم. صلح درون کانال رسیدن به صلح بیرون است. اگر آن استحکام شخصیتی رو نداشته باشیم قطعاً نمی‌توانیم در فضای بیرون از خودمان آن صلح را بسازیم، عمل کنیم یا طرفدارش باشیم. بنابرین راه رسیدن به صلح بیرونی از خود ما شروع میشود. باید خودمان یکپارچه باشیم تا بتوانیم به دیگران انتقال بدهیم و به‌نظر من هر عمل خوبی یک عمل صلح آمیز است.

با توجه به شرایط کنونی مردم ژاپن که چقدر برای محیط زیست فعالیت می‌کنند، هفتاد سال بطور عریان در مورد آن بمباران صحبت می‌کنند ولی آیا ما هم می‌توانیم؟ تا حالا به نتیجه متقنی نرسیدیم چون تازه پژوهش‌مان را شروع کردیم. من خودم شخصاً فکر می‌کنم که منطقه، پیشینه، تاریخ، ژن واقعا روی همه چیز تأثیر دارد و شاید روی بچه‌های ما جواب ندهد و باز تولید خشونت می‌کند که یک مقوله‌ای است که نمی‌توانیم حذف‌اش کنیم.

در انتها به معرفی فصلنامه‌ی «وَصلح»؛ فصلنامه‌ی تخصصی شورای گسترش فرهنگ صلح برای کودکان به عنوان مجموعه‌ای از مقالات ارزشمند پرداخته شد و خانم عطاریان نوید پخش و توزیع سومین شماره فصلنامه را که در مهر ماه با موضوع «صلح و محیط زیست» منتشر خواهد شد را به ما دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.